32 поради, аби жити краще і щасливіше

Якби мене хтось розпитував про практики правильного життя, то я би сказав, що, в принципі, існують певні принципи, які впливають на його якість. Ось вони.
«Жити треба вміти. Як же часто ми не вміємо жити! Добре життя це вміння. Ми наловчилися в багатьох уміннях, але мало хто опанував уміння добре жити. (…) Умова вмілого життя — мислення», — пише проф. Тадеуш Ґадач в есеях «Про вміння жити».

Мислення, роздуми про себе, усвідомлене шукання себе, Бога і людини — це моя пристрасть, до якої я наполегливо заохочую всіх, хто бажає мене слухати. Я збирався сказати, що не існує єдиної відповіді на запитання «як жити?» — ну але ж ні, вона існує, бо Він Є. Як жити? — з Богом, — як відповідали колись на прощання замість «привіт», «бувай» і «чао-какао». З Богом і в Богу, бо якщо людина по‑справжньому і чесно живе у цих стосунках, то тоді вона проживає своє життя правильно, щасливо і в повноті.

Якби, однак, від мене хотіли переліку практик доброго життя, то я маю пригорщу засад і ритуалів, які суттєво впливають на його якість.

1. Завжди, всюди, всіма способами шукає добра, а не зла.

2. Зла не торкайся.

3. Дбай про гігієну розуму.

4. Влаштовуй собі технологічний шабат.

5. Навчися приймати компліменти — їх відкидання це не скромність, а брак правильного виховання у дитинстві.

6. Не дозволь страхові керувати твоїм життям.

7. Навчися перебувати сам із собою, у власному товаристві.

8. Цікався. Людьми, світом, собою. І Богом!

9. Говори правду. Називай речі своїми іменами.

10. Не нарікай на поразки — сприймай їх як неминуче (також і для духовного розвитку) повчання.

11. Пам’ятай імена людей, яких зустрічаєш — так ти показуєш їм, що вони важливі.

12. Не захищайся і не виправдовуйся.

13. Будь милосердний до себе та інших.

14. Не бійся тиші.

15. Стишуй галопування думок — що наспіх, те насміх.

16. Їж менше й частіше. Роби ставку на якість, а не кількість. Особливо у стосунках із людьми!

17. Інколи підстав обличчя дощу, стрибни у калюжу, поваляйся в снігу.

18. Радій, як дитина. Не відмовляйся від спонтанності. Не дозволь життю ані людям убити в тобі дитину.

19. Не нарікай — у жодній ситуації.

20. Мандруй, бігай, гуляй, відчувай вітер на обличчі.

21. Влаштуй собі трохи аскези. Ти цього вартий (варта). Дисципліна і ритм очищують, допомагають осягнути гармонію, зменшують хаос.

22. Завжди кажи те, що думаєш, але не говори завжди.

23. Не вагайся перепросити і прийняти перепрошення — прощай по‑справжньому.

24. Будь у постійному контакті з власною совістю.

25. Якомога частіше приступай до Святого Причастя — живися Хлібом.

26. Не легковаж дрібними задоволеннями, але не дозволь, аби задоволення керували твоїм життям.

27. Протився часові, не живи ні в минулому, ні в майбутньому, будь присутній тут і тепер, і тому, що робиш.

28. Молися.

29. Don’t take anything for granted. Не сприймай усього як належного.

30. Вилікуйся від комплексу Спасителя.

31. «За правду борись аж до смерти, тож за тебе й Господь Бог змагатиметься. Язиком не будь зарозумілий, а ділами — лінивий та недбайливий» (Сир 4, 28‑29).

32. Час від часу промов молитву св. Томи:

«Господи, Ти знаєш краще, аніж я сам, що я постарію і колись буду похилий віком. Убережи мене від згубної навички думати, ніби я мушу щось сказати на кожну тему й за кожної нагоди. Забери у мене прагнення кожному випростувати його стежку. Вчини мене серйозним, але не понурим. Діяльним, але не нав’язливим. Шкода мені не вживати з користю всіляких засобів мудрості, які я посідаю; але Ти, Господи, знаєш, що я би хотів до кінця зберегти хоч кількох друзів. Визволи мій розум від безконечного заглиблювання у подробиці й додай мені крил, аби я на льоту схоплював суть речей. Замкни мої уста на говоріння про мої недомагання і страждання, мірою того як їх прибуває, а прагнення їх перелічити стає з плином літ дедалі солодшим. Не прошу про благодать насолоджуватися розповідями про страждання інших, але дай мені терпеливість їх вислуховувати. Не смію просити Тебе про ліпшу пам’ять, але прошу Тебе про більше смирення і менш непорушну впевненість, коли мої власні судження видаються мені суперечними з чужими. Даруй мені славне почуття, що інколи я можу помилятися. Збережи мене достатньо милим до людей, хоча деяких із них насправді тяжко витримати. Не хочу бути святим, однак в’їдливі старі — це одне з блискучих досягнень сатани. Дай мені здатність помічати добре у несподіваних місцях і несподівані добрі риси в людях; дай мені, Господи, благодать говорити їм про це».

Джерело: CREDO: http://credo.pro/2017/05/182290