Папа Франциск: людина, яка долає виклики із усмішкою

Рецензія на книгу Саверіо Гаета “Франциск Папа: Життя і виклики”.

“Не існує іншого способу подолати зло і гріх, як лише з допомогою любові, яка побуджує  покласти в дар за інших власне життя”, – сказав Папа Римський Франциск. Його по праву можна назвати людиною, яка не боїться викликів і тих, здавалось би, титанічних труднощів, які сьогодні ставить перед нами складна і не завжди справедлива система життя. Він вміє жертвувати і співчувати, тобто бути людиною у повноцінному значенні цього слова. Його служіння та духовне протистояння злу стало прикладом для багатьох людей, які або впали в депресію, або розчарувались чи зневірились. Папа запевняє, що у найважчих життєвих ситуаціях завжди потрібно покладатись на Господа та Його милість. І ми Йому віримо…

З яскравими моментами біографії Римського Понтифіка, етапами його духовного становлення і розвитку, його поглядами щодо Церкви, душпастирської праці священослужителів, та тих, хто сьогодні найбільше потребує духовної опіки знайомить нас книга Саверіо Гаета “Франциск Папа: Життя і виклики”.

Також ця книга демонструє нам людську, непересічну сторону його багатогранної особистості. Насамперед, прочитавши кілька рядків, ми розуміємо, як важливо для Глави Ватикану протистояти  жорстокості світу та байдужості кожної людини зокрема. Автор демонструє нам, що для Папи Франциска головним завданням свого місійного служіння є те, щоб всі ми спромоглись відшукати Бога у власному серці. Лише так і тільки так суспільство, події і навіть час зазнають позитивних трансформацій.

У книзі автор згадує момент, коли сам Франциск, усміхаючись, сказав кардиналам, які його обрали Папою: “Нехай Господь пробачить вас за те, що ви зробили”. І ми з вами можемо зрозуміти, що він справді Папа майбутнього, душпастир, який розуміє виклики нашої доби і живе ними, а не ховається у в’язниці середньовічного світогляду.

Саверіо Гаета наголошує й на тому, що постать понтифіка близька молодому поколінню, адже його позитивна вдача, любов до життя, жага пізнання, вміння бути вимогливим і милосердним стають тим мостом порозуміння, який може об’єднати молодь світу в одну спільноту, справжню родину, яка захищатиме мир і добро.

“Будьте революціонерами! Я прошу вас плисти проти течії. Саме так, я прошу вас повставати. Щоб ви повстали проти присутньої всюди культури, яка розглядає все як тимчасове, і яка вважає, що ви не здатні брати на себе відповідальність”, – сказав очільник Ватикану. Ці слова сьогодні стали пророчими для нашої країни – слова болю, але й неопалимої надії.

Читаючи “Франциск Папа: Життя і виклики”, ми усвідомлюємо, що новий Папа відчуває великий тягар на своїх плечах  і відповідальність за долю світу, за долю християнської віри. Проте, цей тягар він сприймає як істинне благословення.

Автор книги наголошує й на тому, що Папа поважає своїх попередників. Використовуючи їхній досвід, як моральне кредо пастиря, який любить свою паству і ніколи від неї не відречеться.

Папа Франциск, якого справедливо можна назвати “серцем Ватикану”, часто наголошує, що саме єдність і зустріч – є тою зброєю духу, яка може подолати усі виклики світу.  А ще – що для досягнення бажаної мети – повної єдності, “Католицька Церква не має наміру накладати жодних інших умов, як лише визнавання спільної віри”, і що католики готові “шукати, у світлі навчання Священного Писання та досвіду першого тисячоліття, способів, якими можна запевнити необхідну єдність Церкви в теперішніх умовах”. У книзі ми також можемо знайти цікаві моменти про ціннісну силу молитви, про екуменічний та міжрелігійний діалог, який проводить Папа Франциск від імені Католицької Церкви у цілому світі.

Головне, не забуваймо важливих слів Понтифіка: “Кожен християнин і кожна спільнота є місіонерськими в тій мірі, в якій вони несуть Євангеліє і живуть ним, і свідчать про любов Бога до всіх, особливо до тих, хто переживає труднощі. Будьте місіонерами любові і ніжності Бога!”

У додатку книги подано також коротку історію папства і перелік імен пап та антипап від найдавніших часів і до сьогодні.

Приємного прочитання!

Лідія Батіг