Молитви за мир ніколи не буває забагато! – отець Любомир Гладюк

19  квітня у Львові відбудеться День довіри, в якому візьмуть участь брати-монахи з екуменічної спільноти Тезе. З цієї нагоди львівські члени спільноти “Українська молодь – Христові” поспілкувалися з о. Любомиром Гладюком, головою Комісії у справах молоді Львівської архиєпархії УГКЦ.

– Скажіть, будь ласка, як виникла ідея проведення молитви Тезе у Львові?

– Молодіжна комісія разом з молоддю організовувала молитву Тезе раз на місяць. Ці молитви переросли в таку зустріч. Брати з Тезе побачили, що зараз в Україні непроста ситуація війни, тому запропонували приїхати і разом помолитись за мир в нашій країні. Це – паломництво довіри, паломництво молоді і братів у ті середовища, які мають кризові ситуації. Ця молитва буде особливою за мир в Україні.

– Як зрозуміти, що таке паломництво довіри?

– Одного разу в Римі, коли була європейська зустріч молоді, молодь з Африки передала зернятка. Вони є маленькі, але якщо їх посадити, то виросте дуже велике дерево. І, мабуть, паломництво довіри – це і є сіяти цю надію. Ми не можемо зробити великих речей, молодь не може змінити економічну чи політичну ситуацію, не може подолати соціальну несправедливість у світі, але кожен із нас може творити якісь малі знаки. Отож, те, що ми робимо, є малими зернятками, які можуть дати великі плоди.

– Кого запрошено на Тезе? Чи будуть представники з-за кордону?

– Ця зустріч не є європейська чи регіональна, вона є зустріччю місцевого значення. На неї приїдуть п’ять братів з Тезе разом із настоятелем братом Алóїзом. Приїде також 60 людей із країн Європи: Німеччини, Франції, Італії, Польщі, Словаччини, Чехії, декілька представників з Бельгії й Голландії та країн Прибалтики. Буде молодь з інших міст України. Спочатку вони прибудуть до Києва на три дні, пізніше приїдуть до Львова, де їх зустрінуть сім’ї, в яких вони будуть мешкати. Тезе бажає, щоб гостей приймали сім’ї, бо вони можуть передати атмосферу міста, країни та взаємно обмінятися досвідом.

– Яку кількість людей очікуєте і чи є вікові обмеження?

– Обмеженого віку для молитви немає, однак для самої зустрічі є встановлений вік до 35 років. Є й такі частини програми, в яких можуть брати участь всі охочі. Очікуємо близько тисячі учасників зустрічі.

– Чи будуть запрошені представники інших конфесій?

– Оскільки паломництво довіри є екуменічним, та й сама спільнота є екуменічною, і брати мають діалог з усіма офіційними церквами, то на молитву будуть запрошені церкви різних конфесій. Організатором зустрічі є УГКЦ, також долучається Православна, Вірменська і Римо-Католицька церкви.

– Розкажіть, будь ласка, про формат зустрічі.

– У неділю, 19 квітня, приїжджу молодь зустрінуть і заберуть сім’ї, в яких вони будуть мешкати. Гості підуть на Літургію, де для них читатиметься Євангеліє англійською мовою, щоб молодь чулася прийнятою. Це допоможе краще зрозуміти й увійти у нашу східну християнську традицію. Після цього молоді люди будуть мати можливість познайомитись ближче з парафією і повернуться в сім’ї на святковий обід. О 15:00 розпочнеться спільна молитва у храмі Преображення Господнього. Під час молитви буде привітальне слово нашого владики Венедикта, а також до молільників звернеться брат Алоїз. По закінченні буде можливість поспілкуватись з братами і почастуватися смаколиками.

Традиційно на провідну неділю відбувається фестиваль “Святкуймо Воскресіння разом”, отож наші гості зможуть взяти у ньому участь.

– Чому зустріч проходитиме саме у час Воскресіння?

– Христос, який воскрес, дав нам надію на щось нове, тому брати саме в цей час роблять зустрічі у тих місцях, де люди її найбільше потребують. Смерть здається сильною, а темрява – гнітючою, яка нібито перемагає, але Ісус Христос, виходячи з Гробу, дарує кожній людині світло Воскресіння, і це є привід для надії, що добро в Україні переможе зло.

– Що потрібно людині, яка хоче прийти на зустріч?

– Найголовніше – її бажання молитися разом. Дуже важливий є цей екуменічний аспект. Незважаючи на те, що ми різні і належимо до різних конфесій, ми можемо молитись разом і це нам дає нагоду змінювати нашу країну.

– Чим особисто для Вас є молитва Тезе?

– Спочатку я мав сумніви щодо цієї молитви, однак, приїхавши в Тезе, я бачив, як молоді люди змінюються. Коли спілкуюся з мандрівниками по дорозі до Тезе, вбачаю багато упереджень до релігії, до церкви, однак, досвідчивши молитву Тезе, вони змінилися і навернулися. І причина цьому – атмосфера довіри.

– Що б Ви хотіли побажати учасникам паломництва довіри?

– Тим молодим людям, які приїдуть до нас, я б хотів побажати, щоб вони могли побачити, що Україна є дружелюбна. Часто є негативні стереотипи про нашу країну. Це нагода сказати, що ми є гостинні і добрі люди. Також ми можемо показати учасникам молитви Тезе нашу традицію (східнохристиянську), яка не є новітньою, а сягає початків християнства. А всім нам хочу побажати, щоб закінчилась війна, адже основною тематикою, лейтмотивом цієї зустрічі є молитва за мир, щоб наші люди більше відкрились Богові, бо сіючи світло у собі, ми посіємо світло у всій нашій країні. Тому будемо молитися більше за мир, адже молитви за мир ніколи не буває забагато!

Спілкувалися Оксана Новак та Юля Боднарчук

За матеріалами: umh.org.ua