Вихід є завжди!

Нещодавно мала нагоду відвідати цікаву бібліотеку. На дверях при виході там написано: «Вихід є завжди»…

«Що там, отче, в Україні? Все погано?» – запитала я якось свого духівника.

Отець знизав плечима.

«Ми весь час слідкуємо за подіями, щоденно оглядаємо новини…» – продовжую я.

У відповідь – зітхання.

«Нам тут здається, що все просто катастрофічно…» – намагаюся підтримати розмову.

Отець поглянув на мене якось дивно: «Катастрофічно? Може… Але я бачу й інше життя, знаєш?».

«Тобто?».

«Так, ціни зросли, війна, здавалося би, що повний безлад… Але я бачу людей, я відчуваю їх, я розмовляю з ними… Ці люди не безнадійні. Я бачу молодих дівчат і хлопців, які бережуть цноту до шлюбу, я бачу багатодітні сім’ї, які живуть у любові та злагоді, я бачу заможних людей, які допомагають бідним, я бачу хворих, які хочуть жити і виліковуються! Крізь старечі сльози та стогін все ж таки чути дзвінкий сміх дитини. Я не можу сказати, що все катастрофічно, поки цей сміх звучить».

З-за кордону часто сприймаєш все по-іншому. Зазвичай це перебільшення у різні боки – ти, наче ваги, перекочується знизу догори, – і навпаки. Від хороших новин – до поганих новин, від дня – до ночі. Ти дивишся збоку, оцінюєш, порівнюєш, хочеш бути адекватним та об’єктивним. Але правдивого життя країни у стані війни ти не відчуваєш, бо ти – за кордоном. І часто забуваються прості людські радості, які живуть у серці кожного українця навіть під час боротьби. Якось не зважаєш на те, що любов, вірність, терпіння, доброта, усмішка, сміх, віра – це невід’ємне від єства людини. Забуваєш, що не може бути погано ВСЕ. ЗАВЖДИ є щось позитивне, навіть, якщо воно здається нам дуже маленьким. Здавалося би, такі абстрактні поняття – надія, віра, любов. Але ж це ті три стовпи, які тримають кожного з нас, навіть заядлого песиміста.

Нещодавно мала нагоду відвідати цікаву бібліотеку. На дверях при виході там написано: «Вихід є завжди». І він завжди буде, той вихід, бо ж «надія вмирає останньою», а так насправді, то вона, мабуть, невмируща.

Вікторія Демченко

Фото: weheartit.com